הפטיטיס A

צהבת נגיפית מסוג A - הפטיטיס A

הפטיטיס A הינה מחלה חריפה (אקוטית) שחולפת עצמונית ואינה הופכת לדלקת כבד כרונית. הוירוס נפוץ מאוד בעיקר במדינות המתפתחות, בהן תנאי הסניטציה גרועים .
באזורים בהם הוירוס נפוץ ניתן לזהות בבדיקות סקר,שרובה המוחלט של האוכלוסייה כבר חלה בוירוס בין הגילאים 4-15. לעומת זאת בארה"ב רק % 10 מהילדים עד גיל בית-ספר ניתן לזהות שהייתה בעבר תחלואה במחלה. במדינות המערביות גיל ההדבקות הולך ועולה עם השנים עקב שיפור הסניטציה והכסוי החיסוני של השנים האחרונות .
מטיילים באזורים לא מפותחים שלא חוסנו חשופים במיוחד לוירוס זה ויכולים גם לשמש כתחילת שרשרת הדבקה לאחר שהם חוזרים לארץ מוצאם.
ההדבקה בצהבת A
נגיף הפטיטיס A מופרש בכמות גדולה בצואת החולים. כתוצאה מכך דרך ההדבקה בהפטיטיס A צואתית- פומית, כלומר: על ידי מגע ידני עם החולה או צריכה של מזון או מים המזוהמים על ידי הנגיף. סיכון מוגבר להדבקה בנגיף הפטיטיס A קיים במטיילים לאזורים בהם צהבת A שכיחה (העולם השלישי), גברים הומוסקסואליים, נשאי נגיף האיידס, חולים עם מחלת כבד כרונית או אצל משתמשים בסמים.

האבחנה של הפטיטיס A נעשית על ידי בדיקת נוגדנים יחודיים בדם המכוונים כלפי הנגיף. הנוגדנים כנגד הנגיף הפטיטיס A מסוג IgM מעידים על מחלה חדה בעוד שנוגדנים כנגד הנגיף מסוג IgG מעידים על מחלה בעבר (או חיסון).

תסמינים, חיסון וטיפול

תסמיני המחלה תלויים בגיל החולה. לילדים קטנים מתחת לגיל שנתיים, לרוב, יהיו תסמינים. מעל גיל 5 שנים ל-80% מהחולים יהיו תסמינים הכוללים: תסמינים דמויי שפעת הכוללים חולשה, עייפות, חום, בחילה, הקאה, כאבי בטן. לאחר שבוע- שבועיים החולה שם לב לשתן כהה ורק לאחר מכן מופיעה הצהבת. עם הופעת הצהבת של העור והלחמיות כל התסמינים דמויי השפעת משתפרים. 60% מהחולים מבריאים תוך חודשיים וכמעט כולם תוך 6 חודשים. אצל אנשים צעירים ובריאים המחלה הינה קלה ורובם מבריאים. לעיתים רחוקות מאוד יכול להתפתח מחלה סוערת המתבטאת בכשל חריף בתפקוד הכבד שעלולה להיות מסכנת חיים. החולים בסיכון מוגבר למחלה סוערת זאת הינם אנשים מבוגרים וחולים עם מחלת כבד כרונית או נשאי HIV.

החיסון בארץ נקרא HAVRIX והוא ניתן לכל הילדים החל מגיל שנה. החיסון כולל 2 זריקות- הראשונה בגיל שנה והשניה 6-12 חודשים לאחר מכן. החיסון יעיל ביותר ובטוח. מומלץ בנוסף לחסן חולים עם מחלת כבד כרונית , נשאי HIV , אנשים שנחשפו לחולה הפטיטיס A (עד שבועיים מהחשיפה), מטיילים לארצות בהם הפטיטיס A שכיח (לפחות שבועיים לפני הנסיעה). החיסון תקף לפחות ל20 שנה. 

אין טיפול יחודי להפטיטיס A חדה וברוב החולים הדלקת חולפת עצמונית. החולים הנדירים המפתחים מחלה סוערת, זקוקים להשתלת כבד דחופה. בחודשים אחרונים חלה עליה בתחלואה בHEPATITIS A בקרב התושבים במרכז הארץ, לכן מומלץ לשמור על כללים סניטציה והיגינה פשוטים ולקבל חיסון נגד המחלה במידה והיה מגע עם חולה. 

עמותת חץ

הרשמה לניוזלטר

הירשמו ותמיד תישארו מעודכנים