בריאות הכבד

"חץ ארגון ישראלי לבריאות הכבד פועלים מול גופים שונים ובמידה והנך רוצה להשתתף במחקר או ניסוי אנו נכוון אותך למקורות מידע הרלוונטים. כמו כן, נעזור נתמוך בך לאורך התהליך"

הפטיטיס C (HCV) הוא נגיף ממשפחת נגיפי הכבד המשמש כגורם מוביל לתחלואה ותמותה גלובלית כתוצאה ממחלת כבד כרונית. הדבקה ב-HCV מתרחשת במעבר בין נוזלי גוף, בעיקר דם, ולפיכך אופן הדבקה שכיח בנגיף הוא ע"י שימוש לא סטרילי במחטים וציוד רפואי אחר. צורות הדבקה אחרות כוללות העברת הנגיף בין אם לעובר במהלך הריון או סביב הלידה ובאמצעות יחסי מין.
לרפואה הסינית נסיון עתיק יומין בטיפול בכבד על שלל מחלותיו. בספרות המתוארכת לשנת 475-220 לפנה"ס תוארו ביטויים שונים המאפיינים את מחלות הכבד, ובכללן:  huang dan: "כיס מרה צהוב", xie tong: "כאב היפוכונדרי", zheng ji: "מסה בבטן", gu zhang: "נפיחות בבטן" (מיימת, בצקת), gan wen: "מגיפת צהבת".
הפטיטיס C (דלקת כבד הנגרמת על ידי נגיף ההפטיטיס C) היא נטולת תסמינים ברוב המקרים, אך ב-25% מכלל החולים, המחלה עלולה להתקדם עם השנים ולהוביל לכשל בתפקוד הכבד, השתלת כבד וסרטן ראשוני של הכבד. היום, קיים טיפול אנטי נגיפי פורץ דרך וחדשני המביא לריפוי מלא ביותר מ-95% מכלל החולים.
90% ממקרי סרטן הכבד מתחילים כמחלת כבד כרונית, אך רוב האבחנות הן בשלב מאוחר. שמע כיצד Roche עובדת עם מחזיקי עניין כדי לסגור את פער הטיפול.
נגיף הקורונה העלה למודעות הציבורית את עולם הווירוסים עימו מערכת הבריאות נאלצת להתמודד. אחד מהם הוא נגיף דלקת הכבד מסוג C ( (HCV. נגיף HCV הוא אחת הסיבות העיקריות למחלת כבד כרונית במבוגרים.
הפטומה הינו גידול ראשוני של הכבד, הוא מתפתח בדרך כלל באנשים עם מחלת כבד כרונית קודמת וצירוזיס. אבל ב-25% ממקרי ההפטומה אין רקע של צירוזיס (שחמת). השכיחות עלתה בעשרים השנים האחרונות וצפויה להמשיך ולעלות בעשור הקרוב.
מחלת כבד נדירה יחסית הפוגעת בעיקרה בדרכי המרה, מופיעה באוכלוסיה צעירה יחסית ומביאה במקרים רבים עד לפגיעה משמעותית במבנה ותפקוד הכבד. המחלה נקראת דלקת מרתית צלקתית ראשונית או בשמה הלועזי Primary sclerosing cholangitis אבל סביר יותר שתתקלו בשמה המקוצר PSC.
PFIC  - ר"ת ל-Progressive Familial Intrahepatic Cholestasis הינה מחלת כבד גנטית נדירה, הפוגעת בתינוקות וילדים. ההערכה היא כי PFIC משפיע על אחד מכל 50,000 עד 100,000 ילדים שנולדו ברחבי העולם. כתוצאה מפגם גנטי, חומצות מרה מצטברות בכבד ובזרם הדם, וגורמות למחלה מתקדמת ולתסמינים בתוך הכבד ולעתים גם מחוץ לו.
כבד שומני הפך בשנים האחרונות למחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי. מנעד המחלה הינו רחב ביותר ונע בין המצאות שומן בכבד ללא נזק משמעותי לכבד לבין מחלת כבד משמעותית עם דלקת בכבד עד לשחמת הכבד עד לצורך להשתלת כבד.
מדי שנה מתים מסרטן כבד ראשוני כ-850 אלף איש בעולם. אחד הגורמים העיקריים הוא זיהום בנגיפי ההפטיטיס B ו-C. מתן חיסון, טיפול אנטי נגיפי וגילוי מוקדם יכולים להקטין במידה ניכרת את הסיכון להתפתחות הסרטן ואת התמותה מהמחלה.
דלקת כבד נגיפית B (דלקת הנגרמת על ידי הנגיף HBV- Hepatitis B Virus) נחשבת לאחד הזיהומים השכיחים והקשים ביותר בעולם וגורמת מדי שנה למותם של כמיליון חולים (WHO 2000) .דלקת כבד נגיפית B בצורתה החריפה עלולה לגרום תסמינים קשים ורבים כגון חולשה, עייפות, חום, הקאה וכן להופעת צהבת.
יותר מ-250 מיליון איש בעולם נשאים של נגיף דלקת הכבד B (הפטיטיס B ). אחוז הנשאות לנגיף המוערך בישראל הוא סביב 1.5%-1.7%. דרכי ההעברה העיקריות של הנגיף הן באמצעות יחסי מין לא מוגנים ונוזלי גוף, דרך הדבקה נוספת היא באמצעות עירוי דם נגוע, אך מדובר היום במקרים נדירים בלבד, זאת מאחר שב-50 השנים האחרונות, כל מנות הדם נבדקות לגילוי נוכחות הנגיף.
נגיף הפטיטיס C הוא מחולל זיהומים הגורם לתחלואה קשה. כ-70 מיליון בני אדם בעולם הם נשאים לנגיף שלאחר הדבקה גורם לדלקת קשה בכבד. מהם התסמינים שלה ולמה חשוב שתהיה בדיקת סקר למחלה?
סרטן כבד ראשוני או בשמו השני הפטומה ( HEPATOMA OR HEPATOCELLULAR CARCINOMA ׂ) הינו גורם התמותה השלישי בעולם ממחלות סרטניות עם מעל לחצי מיליון מקרי תמותה בשנה. המחלה נפוצה בעיקר במזרח הרחוק ובאפריקה.
גידול ראשוני של הכבד מסוג hepatocellular carcinoma=HCC זו אחת הסיבות לתחלואה ותמותה במטופלים עם מחלות כבד כרוניות. במקרים בהם לא ניתן לעשות ניתוח כריתה של הגידול או השתלת כבד ולעיתים כגשר להשתלת כבד אפשר לטפל מקומית בגידול באמצעים שונים.
מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי. היא נגרמת כתוצאה מהצטברות שומן עודף בתאי הכבד בעיקר בעקבות השמנה (70-80% מהסובלים מהשמנה – סובלים גם מכבד שומני) או בעקבות סוכרת – 80% מהסובלים מסוכרת סובלים גם מכבד שומני.
הפטומה הינו גידול ראשוני של הכבד , הוא מתפתח בדרך כלל באנשים עם מחלת כבד כרונית קודמת וצירוזיס. אבל ב-25% ממקרי ההפטומה אין רקע של צירוזיס (שחמת). השכיחות עלתה בעשרים השנים האחרונות וצפויה להמשיך ולעלות בעשור הקרוב.
סרטן הכבד הינו אחד מחמשת הסרטנים השכיחים בעולם, ושכיחותו הינה זו שעולה בקצב המהיר ביותר מבין גידולי הסרטן השכיחים. בבואנו לדון על גידולי הכבד חשוב תחילה להבחין בין סרטן הכבד
מחלת הכבד השומני (Nonalcoholic fatty liver disease ) היא מחלת הכבד הכרונית הנפוצה ביותר בעולם המערבי ושכיחותה מגיעה ל-15%-30% מכלל האוכלוסייה המערבית. שכיחותה צפויה לעלות בעשור הקרוב עם העלייה בשכיחות השמנת היתר בקרב האוכלוסייה.
מחלת הכבד PBC (ר"ת ל-Primary biliary cholangitis), היא חלק מסדרת מחלות אוטואימוניות שבהן הגוף יוצר תגובה חיסונית כנגד עצמו, כנגד מרכיבי התא בגופנו עקב טעות זיהוי עצמי של המערכת החיסונית.

עמותת חץ

הרשמה לניוזלטר

הירשמו ותמיד תישארו מעודכנים